Žárlivost (2. díl)

Vztah - Rozpad

Mám velmi vzorného manžela, ale nejméně jednou týdně na mě padne žárlivost a ztropím scénu, že sousedé žasnou. A přitom vím, že svému muži mohu úplně věřit. Co s tím mám dělat?
Eva K., Praha

mgr-oto-kronradŽeny obvykle žárlí obsedantně-kompulzívně, tedy opakovaně vtíravě a nutkavě. V praxi to znamená, že se jim opakovaně do povědomí vtírá neustále silnější a silnější podezření, že něco není s věrností manžela v pořádku. To se stále navyšuje a prohlubuje a ony pak reagují doslova semtexově!

U mužů bývá žárlivost trochu jiná. Ti se často proměňují z žárlivých mužů do detektivů, kteří se pídí po detailech a pátrají. Slyšel jsem o případech mužů, kteří platili své kamarády za to, že budou svádět jejich manželky na ulicích a pak předávat informace o tom, jak manželky platících mužů reagovaly. Jiní muži zase zakládali fiktivní e-mailové adresy z nichž posílali zamilované dopisy svým vlastním ženám. A poté jen pozorovali, jak na to budou jejich drahé polovičky reagovat. Jsou to jen projevy jejich nedostatečného sebevědomí a slabosti. Zdraví a sebevědomí muži takto nikdy nereagují.

Na vině Vaší žárlivosti může být i nadbytek volného času. Ve své otázce neuvádíte, zda máte zaměstnání i dostatek volnočasových aktivit. Pokud práci nemáte, příliš neotálejte, aby se Vaše manželství po čase nezbořilo jako domeček z karet. Jste-li mladší, pořiďte si děti a uvidíte, že na nějakou nevěru nebude vůbec čas. Jste-li naopak starší, zeptám se jak je to v současnosti s vaším zdravím? Nezasloužilo by si Vaše unavené tělo již občas nějakou tu procházku, plavání, taneček, výlet nebo jógu? Jsou to aktivity, které Vás nejen zabaví, ale pomohou Vám výrazně i psychicky a třeba i s nevěrou.

V žádném případě nechci Váš problém podceňovat, ale pokud zjistíte, že se frekvence Vašich záchvatů žárlivosti stupňuje, a to přes všechna má doporučení, zkuste to poslední. Vyžádejte si od svého lékaře libovolné z moderních sedativ a vezměte si ho, kdykoli se vám ve Vaší duši začnou rodit žárlivecké myšlenky. Sama si odvodíte, že vyšší frekvenci žárliveckých explozí by již Váš manžel nemusel snášet. Nemluvě o tom, že právě žárlením se tomu druhému pořádně zprotivujeme.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (29.8.2015), Deníky VLP (5.9.2015)