Kdy se rozvést a kdy ne?

Vztah - Rozpad

Po 31 letech manželství si můj manžel našel v práci o 10 let mladší ženu. Přiznal se, že s ní chodí již 5 měsíců, ale rozvést se nechce. Jsem úplně bezradná, je mi 55 let.
Pavla K., Praha

mgr-oto-kronradDovolím si Vám zde doporučit z mé poradny na článek Podmínky pro výběr partnera, ve kterém mimo jiné píši, že Váš partner nesmí být závislý na alkoholu nebo na drogách, musí být spolehlivý, má být zdráv, pokud s ním chcete mít děti, mel by pracovat aspoň 5 dní v týdnu, 7 hodin denně a konečně musí Vám být dotykově příjemný. Kdyby to vše nesplňoval, rozhodne byste s ním nevydržela tak dlouho.

Všimnete si ale, že o nevěře se tam nic nepíše. Je to proto, že i takto odhalená nevěra se zajizví. To věděl již ze své praxe i náš nejznámější odborník a můj dlouholetý spolupracovník doktor Miroslav Plzák. On byl ale hlavně matrimoniolog, studoval tedy zejména tu část grandologie, kde se lidé v modrém období Kronrádova spektra berou. To dnes již není tak samozřejmé. Stejně tak v jednom svém rozhovoru i můj další vynikající spolupracovník a kolega, doktor Petr Šmolka, téměř doslova říká: „Nevěra sama vztah nezabije“.

Pravdivě, i když už hodně pragmaticky, řečeno: „Nechcete asi přijít o ten svůj „prověřený vlak“, který přes 30 let jel spolehlivě a najednou na jednom neznámém nádraží, plném nástrah, světel a blikajících barevných cedulí, omylem zabočil na slepou kolej? Nechcete přijít o tu část jeho platu, kterou Vám dává nebo za něj hradí provoz domácnosti, vzdělávání dětí, Vaše společné zájmy, apod.? Také určitě nechcete přijít o část dědictví nebo vdovský důchod po manželovi, pokud jej přežijete.

A pokud s ním máte děti, jistě si až tak moc nepřejete, aby si s tou kolegyní pořídil další. Tak byste totiž právě ty Vaše děti připravila o část dědictví po tátovi. Proto prosím v tuto chvíli jednejte více rozumově a méně citově!

(c) Oto Kronrád. GRAND® (20.12.2014), Deníky VLP (27.12.2014)