Vylepšený papežův recept pro manželství (2. díl)

Vztah - Partnerství

Minulý týden jsem se ptal, jak mám zvládnout svoji ženu, když se dostane do toho jejího „vzteklého a hádajícího stavu“. Myslím, že ani papežova, ani Vaše kouzelná slůvka „smím, prosím, děkuji, promiňte“ na to prostě nestačí. Ani si nedovedete představit, jak až se umí moje manželka rozparádit! Nemáte ještě nějakou radu?
Jaroslav D., Český Krumlov

mgr-oto-kronradMyslím, že mám. V první řadě bych rád znovu odkázal na stejný projev papeže Františka, ve kterém nám mimo jiné i s úsměvem připomněl, že nikdo není dokonalý, že všichni chybujeme a že se všichni musíme smířit s tím, že neexistuje ani dokonalý manžel, ani manželka, natož pak dokonalá tchýně.

Dnes bych Vám místo Vatikánu doporučil Čínu. Pravděpodobně z Číny 8. století totiž pochází jeden z nejslavnějších symbolů bezkonfliktního jednání. Jsou to slavné tři (někdy i čtyři) moudré opice, které mají také svá kouzelná slůvka. Jsou to „Nevidím, Neslyším, Nemluvím“ (někdy je zobrazována i čtvrtá „Nesouložím“). Každá z nich si zakrývá jinou část těla a jejich moudrost spočívá právě ve snaze vyhýbat se konfliktům a zlu. Rozhodně je dobré se podle nich řídit. Jen s tou čtvrtou to u manželky nemusíte přehánět. Spíš se pokuste jí přizpůsobit.

Takže až na Vás manželka bude zase křičet nebo se bude snažit vyvolávat konflikt, nic neříkejte. Klidně si odejděte třeba někam na procházku, do pracovny nebo do dílny a nechte ji „vychladnout“. Uvidíte, že za hodinku, dvě to bude všechno jinak. Zde platí i to naše slavné: „Žádná káva se nepije tak horká, jak se uvaří“.

Věřím, že až se v nás „Východ“ se „Západem“ spojí a všichni se budeme řídit kouzelnými slůvky obou kultur, nastane opravdový „Ráj na zemi“.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (6.6.2015), Deníky VLP (13.6.2015)