Vylepšený papežův recept pro manželství (1. díl)

Vztah - Partnerství

Jsme manželé již osm let a v poslední době se mi stává, že se na mě manželka rozčílí kvůli úplné maličkosti. Snažím se to ignorovat, ale občas mě to tak rozčílí, že na ni začnu křičet. Ona sice pak ztichne, dá na chvíli pokoj, ale trápí mě to. Vadí mi, že potom na sebe oba jen křičíme. Ale jinak se máme opravdu rádi a vše se nám daří, včetně dětí.
Jaroslav D., Český Krumlov

mgr-oto-kronradNa Vaši otázku již odpověděl papež František 14.2.2014 na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Tehdy promluvil k asi 10000 převážně mladých partnerských a manželských párů, které se tam shromáždily. Řekl tehdy, že „cestou k dlouhodobému zachování a posilování lásky je vyjadřování vděčnosti, laskavosti i lítosti“, tedy že „recept na dlouhotrvající manželství spočívá v častém používání tří prostých slov: prosím, děkuji a promiň“.

Díky tehdejšímu článku v Deníku se to dozvěděli nejen tamní účastníci, ale i statisíce Čechů. A přes poradnu na to pošlu „do celého světa“. Jen s dovolením papežův recept trochu vylepším. Dostanu tak už nejen tři, ale „čtyři kouzelná slůvka“, a už nejen pro manželství, ale i pro všechny partnerské a milenecké vztahy, dokonce i pro veškerou mezilidskou komunikaci. Podaří se mi tak dosáhnout většího „záběru“, nebo jak říkáme my matematici, větší „míry obecnosti“. Nejprve k nim přidám slůvko „smím“. Pokud přijde například podřízený ke svému šéfovi do kanceláře, správně jejich komunikace může probíhat třeba i takto:
Podřízený: „Dobrý den, PROMIŇTE že ruším. SMÍM se posadit?“
Šéf: „PROSÍM posaďte se.“ Podřízený: „DĚKUJI Vám mnohokrát.

Dovedete si představit, že teď ti dva na sebe začnou křičet?

(c) Oto Kronrád. GRAND® (30.5.2015), Deníky VLP (6.6.2015)