Trestání vlastních a nevlastních dětí

Vztah - Partnerství

Moje manželka je zcela nedůsledná ve výchově našich dvou dětí. Tak třeba syn (9 let) přinese čtyřku z dějepisu, já ho potrestám a ona mu trest odpustí. Co s tím mám dělat?
Petr K., Svitavy

mgr-oto-kronradVaše manželka pochybyla jen v případě, že jste byli předem dohodnuti, jak budete se svými dětmi zacházet. Nezapomínejte ovšem, že rozhodující silou utvářející osobnost dítěte je to, jak Vy sami se k sobě chováte. Nedodržujete-li s manželkou sliby, učíte své dítě, aby je ono samo později nedodržovalo. Odpustíte-li dítěti trest, může to mít na něho někdy i blahodárný účinek, protože přece jen rodiče by neměli být svým dětem prokurátory. Ovšem na tomto postupu musíte být dohodnuti již předem a ne až když dítě přinese čtyřku z dějepisu. Abyste se vyhnuli úmorným manželským hádkám, doporučuji Vám s manželkou uzavřít a také striktně dodržovat dohodu, kdy budete dítě odměňovat a trestat Vy a kdy manželka.

Ve svém dotazu bohužel nepíšete, jestli jsou obě děti z Vašeho společného manželství. Trestání nevlastních dětí totiž může být nejen pro manželský, ale i pro partnerský vztah velmi nebezpečné. Dítě zde má hlavně zpočátku takového vztahu, v očích matky vždy pravdu. A Vy byste mohl zcela neprávem v očích manželky i dítěte vypadat doslova jako tyran. U nevlastních dětí obecně je tedy v zájmu udržení dlouhodobého vztahu vhodnější ponechat trestání dětí zcela na biologickém rodiči. Nevlastní děti spíše odměňujte, bavte se s nimi, učte je a hrajte si s nimi. To se Vám může v budoucnu i skutečně vyplatit. Například pokud by se z úst manželky dostal na pořad dne rozvod a děti by se postavily na Vaši stranu. Rozhodně Vám nic takového nepřeji, ale stát se to může. Vždyť v Česku se rozvádí doslova každé druhé manželství! To jednoznačně vyplývá z publikací Vývoj obyvatelstva ČR, které vydává Český statistický úřad.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (3.9.2015), Deníky VLP (10.9.2015)