Sňatek z lásky, či z rozumu?

Vztah - Partnerství

Získala jsem prostřednictvím GRANDu výborného partnera, je hodný, klidný, a dokonce i movitý, ale po půl roce, co spolu chodíme, mám dojem, že ho nemiluji tak, jak jsem zvyklá muže milovat. Je mi však už 31 let. On je o 13 let starší a chtěl by se ženit.
Věra N., České Budějovice

mgr-oto-kronradBez ohledu na to, zda se Vám to líbí, nebo ne, veřte mi, že manželství je především instituce sloužící k založení rodiny. Manželství nesnese mileneckou lásku, protože je až příliš soupeřivá. Musíte se začít „milovat manželsky“, neboli rozumově. Milenectví, podle Kronrádova spektra tedy zelené období, muže být správným obdobím pro začátek modrého období, tedy partnerství. Pokud se milenectví do období partnerství nepřerodí, tak vždy, jak říkáme, „vyschne“, a milenecký vztah se rozpadne.

Pokud se Vám ten Váš partner líbí, pokud si s ním rozumíte, a především, pokud jste si na sebe zvykli, provdejte se. A možná, že Vás překvapím, řeknu-li Vám, že manželství vzniklá z příliš velké lásky se nápadně rychle rozpadají. Bezhlavé sňatky, vzniklé výhradně z milostných pocitu, jsou mnohem běžnější právě u mladší generace. Vy již ve svém věku bud víte, nebo aspoň tušíte, že jsou ale většinou k ničemu. Do kalkulace o manželství je zapotřebí vždy zapojit především rozum. Pokud oba partneři společně o vývoj vztahu usilují a snaží se jeho funkčnost společnými silami podpořit, většinou to vyjde.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (22.11.2014), Deníky VLP (29.11.2014)