Rovnoprávnost ve vztahu

Vztah - Partnerství

Manželka mi řekla, že si bude dvakrát týdně večer chodit, kdy a kam se jí bude chtít, a pokud jí to nedovolím, tak prý se se mnou rozvede. Trápí mě to, ale nevím, co s tím mám dělat. Určitě rozvádět se mi nechce, protože jinak si spolu docela dobře rozumíme a máme spolu syna.
Josef F., Brno

mgr-oto-kronradVaše paní Vám vyhrožuje rozvodem, což by v žádném případě neměla. A to ani v případě, že to se svými výhrůžkami nemyslí vážně. Přejete-li si rodinu udržet rodinu pohromadě, zkuste se s ní domluvit, vezměte si z toho poučení a rozhodně jí nikdy nevyhrožujte. Souhlasíme s rozumným, humánním názorem, v němž usilujeme o rovnoprávnost mezi mužem a ženou. Chápeme ji jako společenský princip, který se pomalu, ale jistě dostává do občanských zákoníků mnoha států. Přesto všichni víme, že muž a žena jsou odlišní. Takže takový plakát s vysokou pecí, u níž stojí přesně polovina mužů a žen, může být dobrým reklamním tahákem pro nějaké feministické hnutí, ale jeho uvedení do praxe zjevně není naším cílem. Určité rozdíly mezi muži a ženami existují a rozdíly mezi lidmi jsou zárukou společenského pokroku i pestrého světa kolem nás.

I žena má právo občas si zajít na cvičení, posezení s kamarádkami, kadeřníkovi, apod. Rozhodně by, ale neměla chodit, kdy a kam se jí zachce a vracet se například ráno, když se na tom předem s vámi nedomluví. Ale ani vy taková práva nemáte. Také nelze souhlasit s postojem typu: "Dříve si hodně užívali muži, tak teď jsme na řadě my ženy!"

Všichni máme právo realizovat svá individuální a počestná hobby, a to i ve večerních hodinách. Jen bychom ale vždy měli dodržet svůj slib, kdy se vrátíme domů. Pokud vaše paní chodí jen s kamarádkami, není na tom nic špatného a velmi se i osvědčuje pravidlo, že muž chodí především s kamarády, žena s kamarádkami a partnerské páry opět s dalšími, úplnými dvojicemi. Vše závisí na tom, jak se se svojí paní domluvíte a vždy usilujte o oboustranně přijatelný kompromis.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (28.6.2014), Deníky VLP (5.7.2014)