Ponorka a ponorkový fenomén

Vztah - Partnerství

Stále slyším hovořit o ponorkové nemoci, tuším že býváme s manželkou jejími oběťmi, ale přesně nevím, co znamená a hlavně jak jí předcházet. Můžete mi k tomu něco říct? Předem děkuji.
Zdeněk U., Kladno

mgr-oto-kronradPonorka je zpravidla vojenské plavidlo a "nemoc" je třeba chřipka nebo angína. Nemáme tedy správně mluvit o "ponorkové nemoci", ale o "ponorkovém fenoménu". Právě ponorka je typickým symbolem pro prostor, kde je málo místa. A to bez výjimky. To dobře vědí nejen ti, kteří byli osobně na její palubě, ale určitě i ti, kteří si někdy plánek takové ponorky prohlédli. Ponorkový fenomén se určitě nevyhnul ani vojákům na největší ponorce světa Projekt 941 Akula o rozměrech 175x23m, se dvěma jadernými reaktory na palubě.

Ponorkový fenomén vzniká zpravidla z tzv zahuštěného soužití. Budete-li s manželkou tři až pět hodin v jedné místnosti a nemáte-li program, jak tento čas zaplnit, vzniká ve Vás ničím nepodložená zloba a chce se Vám najednou manželku naštvat. Třebaže ji máte jinak rád, najednou jí něco vytknete, aby se dopálila, a když se dopálí, Vám se uleví.

Jsou- li totiž dlouho spolu dva partneři, manželé nebo třeba i dva kolegové v jedné místnosti na pracovišti, musí po čase trpět "absencí témat", tedy nedostatkem témat k tomu, aby si mohli "pořádně popovídat". První, co je napadne jsou otázky typu: "Pořád se mlčí. Jak to udělat, aby ta nuda nebyla taková? Jak se cítit lépe? Jak to, že není o čem povídat? Nedělám něco špatně, že není o čem mluvit? No to já určitě ne! To rozhodně ten druhý! Musím mu o tom říct! Chci aby se polepšil!" A následuje vyčítání...

Totéž zažívá Vaše žena a jde jen o to, kdo "vypálí" jako první. Obrana je jednoduchá, nemáte-li si co závažného říct nebo nemáte-li nějaký společný program, jděte si přečíst noviny a manželku ponechte, aby si listovala třeba v nějakém dámském časopisu. K ponorkovému fenoménu jsme geneticky naprogramováni, a pokud o něm nevíte, promarníte čas v nepřetržité manželské hádce.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (15.8.2015), Deníky VLP (22.8.2015)