Netrestejte nevlastní děti

Vztah - Partnerství

Žiji již pět let s partnerkou, se kterou si moc dobře rozumíme. Její syn mě ale stále neakceptuje jako otce. Učím se s ním, jezdíme společně na dovolené, slavíme Vánoce, v zimě jezdíme lyžovat, v létě na kolo. Problém je, že vždy, když mne na něčem záleží, tak neposlouchá. Když ho napomínám, moje partnerka mě neumí podpořit. Co s tím mám dělat?
Václav K., Poděbrady

mgr-oto-kronradRozhodně se nesnažte si dítě koupit! Ani prostřednictvím dárku nebo toho, že mu povolíte to, co mu vlastní maminka zakáže.

Podle odborníku trvá přibližně sedm let, než se vztahy v rodině s nevlastním rodičem ustálí natolik, aby se dalo říct, že je rodina plně funkční. Pokud Vás nevlastní děti z počátku ignorují, není na tom nic divného. Nejlepší reakcí na to je se tvářit, jako že se nic nestalo a že jejich chování Vám až tak nevadí. Stačí, pokud s nimi budete nadále jako dosud, a samo se to bude zlepšovat.

Je třeba si uvědomit, že jste ve složité situaci nejen Vy, ale i Váš partner a také Vaše děti. Všichni si na sebe musíte zvyknout. Někdy se stane, že nevlastní rodiče okamžitě převezmou aktivitu a začnou se chovat, jako by byli vlastní. To je ale absolutně nemožné do doby, než si u dětí získají stoprocentní důvěru.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (22.11.2014), Deníky VLP (29.11.2014)