Mluviti stříbro, mlčeti zlato!

Vztah - Partnerství

Před dvěma roky jsem si v GRANDu vybral ženu, se kterou jsem se asi za pul roku oženil. Zatím nám všechno klape, jen já si s ní někdy nedokážu povídat tak, jako když jsme se seznámili. Tak by si to ona přála.
Ing. Vladimír V., Olomouc

mgr-oto-kronradHezky si popovídat s partnerem se podaří tak jednou týdne. K příjemnému popovídání dojde totiž, jen když si chtějí povídat oba a současně mají i dobrou náladu. Bohužel milenecké popovídání, po kterém Vaše manželka zřejmě touží, patří spíše do mileneckého (tedy zeleného) období Kronrádova spektra.

Dnešní článek má ale modrou barvu, což znamená, že jste s manželkou v asi 25 procentech šťastných lidí, kterým se podařil ideální přechod ze zeleného období milenectví do modrého období partnerství (více na ). A tak si dnes řekneme, co s tím.

Správná partnerská komunikace má mít v ideálním případě hlavně provozní charakter. Tedy, kdo si co koupí nebo nekoupí, kam se pojede na víkend nebo dovolenou, kdo vyluxuje nebo kdo uvaří a podobně.

Pokud máme provozní témata domluvena, lze k nim přidat i obecná témata. Jsou to většinou komentáře politického, ekonomického, kulturního, společenského nebo sportovního dění. Je to nezávazné povídání o tom, co se píše v novinách, co dávají v televizi nebo kdo s kým chodí, co říkala sousedka,…

Mluvit se musí. Řeč se již dávno stala základním prostředkem mezilidské komunikace. Presto nechce-li se jednomu z partneru si povídat, je nutno ihned nastolit „přátelské mlčení“. Partneři, kteří dokážou doma i přátelsky mlčet, dosáhli nejvyšší mety párového dorozumívání (!).

(c) Oto Kronrád. GRAND® (3.1.2015), Deníky VLP (10.1.2015)