Manželka se mnou někdy třeba i dva týdny nemluví

Vztah - Partnerství

Moje manželka, se kterou žiji již 16 let, se mnou dokáže někdy i celé dva týdny nemluvit. Jen na všechno něco málo odsekne a já to těžko snáším. Obávám se toho nejhoršího, totiž rozvodu. Co s tím mám dělat?
Karel Z., Heřmanův Městec

mgr-oto-kronradDnešní článek by se klidně mohl jmenovat i „Partnerka se mnou nemluví“, protože oba případy můžeme považovat za totožné. Jenom v manželství, a to zejména pokud jsou ve hře navíc třeba i děti, společné majetky, vzpomínky atd., nebývá tak snadné „sbalit si kufry“.

Urazit se a nemluvit spolu je takzvané hostilní (nepřátelské až nenávistné) mlčení. Běžně považuji za normální, pokud spolu manželé nemluví jednu až tři hodiny. Emoce za tuto dobu většinou vychladnou a zpravidla vše sklouzne zpět do normálního stavu, který by meteorolog nazval stupněm oblačnosti „jasno až skoro jasno“. Ale nemluvit spolu celý týden svědčí již o poruše.

Vaše žena se zřejmě cítí nějak ublížená a chce od Vás slyšet, že uznáváte svou chybu. V tom jí ale nesmíte vyhovět, protože by si to znovu zopakovala a postupně by se tak naučila si od Vás mlčením cokoliv vynutit. Je správné, že nepřátelské mlčení své ženy nepodceňujete, protože skutečně vede k rozvodovým úvahám a někdy posléze i k rozvodu. I kdybyste své ženě skutečně nějak ublížil, má Vám to okamžitě vytknout a žádat nějaké narovnání.

Perspektiva řešení Vašeho problému zase není až tak špatná a 16 let manželství už není málo. Doporučuji Vám ale průběžně studovat i další naše „modré články“, případně i osobní návštěvu manželské poradny.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (11.4.2015), Deníky VLP (18.4.2015)