Dosáhneme spravedlivého kompromisu?

Vztah - Partnerství

Nejsme schopni se s manželkou dohodnout, kdo vyzvedne našeho pětiletého syna z mateřské školy. Nakonec mne manželka jednoduše sdělí, že ji šéf nepustí, a tak musím jít pro syna většinou já.
Karel S. z Prahy

mgr-oto-kronrad Dejte si pozor, protože Váš spor je objektivně neřešitelný. Existuje velký počet kompromisů, které jsou stejně správné. Vaše manželka zneužila faktu, že i podle zákona někdo pro syna jít musí, takže nakonec jde ten, kdo je v podstatě slušnější a rozumnější.

Toto chování manželce důsledně netrpte, a pokud se zachová ultimativně – já nepůjdu, takže musíš ty, trvejte na tom, že Vám musí ten den nějak vynahradit. Bohužel bývá často realizovatelný kompromis, kdy je třeba nutné, abyste syna vyzvedl dvakrát Vy a manželka jen jednou. Ovšem na kompromisu 2:1 musíte být předem dohodnuti. Znám osobně pár, kde jim třeba doma velmi dobře funguje kompromis, že nádobí myje muž v sudé dny a manželka v liché. A pokud například muž v sudý den nemůže, nádobí umyje manželka a on ji zastoupí v jiný, lichý den. Jako „spravedlivé kompromisy“ jsou tedy většinou označovány kompromisy 1:1 a ty jeví se také jako nejstabilnější a nejspravedlivější.

Ale přesto závěrem bychom si měli připomenout, že dosažení „vítězství za každou cenu“ není vždy žádoucí. Naopak pro přirozený a klidný vývoj Vašeho manželství jsou vhodné kompromisy například v duchu „1:1, 1:1, 2:1, 1:1, 1:1, 1:2, 1:1, ...“. Ony totiž každému z Vás občas připomenou, že i ten druhý je ochoten pro klidný vývoj Vašeho manželství něco obětovat. A právě to Váš vztah soustavně a významně utužuje.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (20.9.2014), Deníky VLP (27.9.2014)