Láska jsou „3S“: soucit, strach a stesk

Vztah - Partnerství

Žiji již čtyři roky se svým přítelem v jednom byte. Opravdu nevím, jestli ho vlastně miluji, anebo ho mám ráda vlastně jenom jako kamaráda. A proto také nevím, jestli si ho mám vzít za manžela, nebo ne. Oběma je nám 28 let.
Květa L., Ústí nad Labem

mgr-oto-kronradPo čtyřech letech soužití se můžete se svým přítelem milovat už jen láskou partnerskou, nikoliv mileneckou. Jste totiž již v modrém období Kronrádova spektra. Na webu naleznete podrobné rozdělení etapy vztahu na období milenectví, partnerství a rozpadu. Soužití ve společné domácnosti samo o sobe ničí zelené období milenectví. Kromě toho čtyři roky jsou příliš dlouhá doba na milenectví, které v průměrném vztahu nevydrží déle než jeden rok.

Přesto všechno si můžete právě Vy svého přítele a kamaráda směle vzít za manžela, pokud žijete v klidu a v pohodě. Nemyslete si, že si můžete svého přítele vzít za manžela jen v případě, že Vašemu manželství předcházela velká milenecká láska. A také si nemyslete, že se Vám podaří vytvořit s někým fiktivní „milenecké manželství“.

Naopak. Pokud chceme, aby nám naše manželství vydržela co nejdéle, musíme se naučit si své partnery vybírat hlavně rozumově. Začít manželství chápat ne jako fiktivní, nekonečné milenectví, ale především jako partnerský vztah, usnadňující a zpříjemňující život.

Pravou partnerskou (tedy i manželskou) lásku poznáme podle doktora Plzáka tak, že ji tvoří „3S“, a to soucit, strach a stesk. Soucit – pokud vidíme, že náš partner trpí a není nám to lhostejné, máme jej rádi. Strach – pokud je náš partner v nebezpečí a bojíme se o něj, máme jej rádi. Stesk – pokud se svým partnerem dlouho nejsme a stýská se nám po něm, máme jej rádi.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (31.1.2015), Deníky VLP (7.2.2015)