Lakomec nebo nezasvěcenec?

Vztah - Partnerství

Letos jsme oslavili již 25 let trvání našeho manželství. Máme se rádi a máme spolu studujícího syna a dceru (17, 15 let). Můj manžel soukromě podniká a vydělává podstatně víc než já. Pravidelně spoří a často a rád si také kupuje drahé fotoaparáty a velmi drahé pruty na ryby. Argumentuje mi tím, že má na to právo právě proto, že více vydělá. Neumím se mu v tomto případě ale účinně bránit, vážně se chová jako lakomec.
Petra Z., Český Krumlov

mgr-oto-kronradPo gratulaci ke stříbrné svatbě Vám hned bez váhání sdělím, že si nemusíte dělat velké starosti, protože Váš manžel není žádný typický lakomec. Bude spíš tak trochu „nezasvěcenec“, který neví, co se sluší a patří. Tvrzenítypu „více vydělám, mám proto právo mít větší nároky“ je v manželství přinejmenším trochu nevhodné.

Nebojte, Váš manžel ale nebude ani „rozhazovač“, protože jinak by nespořil. A už vůbec by si s Vámi nepořizoval dvě děti, které by také nenechával studovat. Podle délky Vašeho manželství usuzuji, že „manžela už umíte“, chce to jen tuto maličkost doladit.

Dobře víte, v manželství máte oba zákonné právo na stejnou životní úroveň (a to bez ohledu na to, kolik kdo vydělává). Ve správný okamžik, přátelsky a s úsměvem, zkuste manželovi vypočítat, kolik vydá on a kolik Vy za prostředky pro své hobby. Jen Vám radím, postupujte přitom velmi obezřetně, abyste nerozpoutala něco zlého! Jako ideální řešení vidím, když vyjednáváním dosáhnete toho, že Vám manžel ty své fotoaparáty a pruty na ryby bude vyrovnávat třeba šperky, značkovým ošacením nebo luxusní obuví. Nemějte ale na něj zlost a naučte se ještě intenzivněji projevovat velikou radost, pokud Vám manžel něco koupí. To ho povzbudí. A buďte moc a moc ráda, že takového fajn tatínka vůbec máte. Ne každá žena má stejné štěstí a leckterá Vám ho jistě i tiše závidí!

(c) Oto Kronrád. GRAND® (4.7.2015), Deníky VLP (11.7.2015)