Jak přimět přítele ke svatbě?

Vztah - Partnerství

Jsem 34letá, bezdětná asistentka. Žiji s přítelem již osm let, děti nemáme a stále mě nepožádal o ruku. Považuje prý svatbu za formalitu, a mne se nechce přivést děti do neúplné rodiny. Chodit kamarádkám na svatby je už pro mě docela problém. Poraďte mi prosím, jak mám toho svého „dotáhnout k oltáři“.
Petra K., Brno

mgr-oto-kronradObčas se mě čtenáři ptají, jestli jsem víc na straně mužů, nebo na straně žen. Jsem nestranný a jako profesionál v poradně vždy na straně tazatele. Nebo tazatelky. Muži, kteří s tím mají problém, ať dále raději nečtou. A ti zvídavější se aspoň dozví, co se na ne chystá!

Přednostně před svatbou bych na Vašem místě řešil spíše ty děti. Pokud chcete děti vlastní a jen s přítelem se to nedaří, můžete vyzkoušet DNA-testy, umělé oplodnění nebo adopci. Jsou to stále běžnější postupy, než jak byly chápány našimi předky. Pokud Vy děti chcete a on váhá, pryč od něj! Dříve se ženám říkávalo: „žít s partnerem déle než dva roky a není-li z toho svatba, pryč od něj!“. Já bych to dnes předělal na „žít s partnerem déle než dva roky a nejsou-li z toho děti, pryč od něj!“.

Možná Vašemu příteli stačí jen pevný partnerský vztah. Nejedná-li se ani Vám vyložené o víru a myslíte-li „oltářem“ třeba i jen běžnou svatbu na úřade, připomeňte si, že soužití „na hromádce“ se dnes pomalu stává standardem. Můžete zkusit přítele přimet k sňatku třeba zmínkou, že chcete své budoucí děti pojmenovat po sobě, anebo ho navnadit, že to bude velká sláva (nebo jen komorní, jak on bude chtít) a také, že se s ním už těšíte na hostinu, let balónem, limuzínu, líbánky, svatební cestu atd.

Pokud si partner po osmi letech ponechává jen „otevřená zadní vrátka“, uvědomte si, že osm let je dost dlouhá doba na to, abyste si tuto věc ujasnili. Zmínka typu „buď si mě do půl roku vezmeš, anebo se s Tebou rozejdu“, je zde zcela na místě.

Třeba jen příteli dělají starosti vetší majetkové rozdíly mezi Vámi. Tento důvod se dá v současnosti docela dobré překonat například předmanželskou smlouvou. Její uzavření mu sama navrhnete. Tím ho také ujistíte, že ho nechcete „jen pro prachy“, ale že ho milujete a chcete si ho vzít hlavně pro něj jako člověka. A možná si Vás pak vezme (a třeba i bez smlouvy!) a dřív, než si myslíte!

(c) Oto Kronrád. GRAND® (4.10.2014), Deníky VLP (11.10.2014)