Dcera a matka (1. díl)

Vztah - Partnerství

Moje matka nám postupně ničí manželství. Nemá moc ráda mého muže, a tak na něho nasazuje, kde jen může. Jsem úplně bezradná. Ráda bych se Vás zeptala, jestli mám třeba právo zakázat své matce, aby nás navštěvovala?
Marie K., Tábor

mgr-oto-kronradRada dcerám: Kompromis je cestou! Ano, máte, ale opatrně! Vaše povinnosti dospělé dcery vůči matce jsou: pomoci v nouzi, třeba v nemoci a postarat se o ni, pokud již není schopna se postarat sama o sebe. Pro Vaši matku je velmi snadné vám rozvrátit manželství, protože ona se Vás nemusí nijak bát, zvláště jste-li vzorná a ohleduplná dcera. Radím Vám, matku neinformujte o manželských problémech, a pokud její návštěva u vás neproběhne hladce a splavně, nezvěte ji nebo dobu její návštěvy omezte na minimum. Daleko více než polovina jednou odmítnutých matek si dá pozor.

Rada maminkám a babičkám: Kompromis je cestou! Často od Vás „hodných maminek a babiček“ slýchám dotazy stejného typu: „Je to až neuvěřitelné, jak moc se způsob výchovy změnil. Trápí mě, že má dcera dělá to a ono tak neobratně, neúčinně, neodborně. Tak ráda bych jí s tím poradila, ale ona nechce slyšet ani slovo.“ Máte pravdu, mladí nechtějí slyšet rady, zvláště pokud jich je mnoho. Uvědomte si, jak rychle se mění nejen styl výchovy dětí v závislosti na čase. Vaše prababička možná své matce ještě vykala a líbala ji pouze na ruku. Pokud bydlela na vesnici, možná i babička. V době Vašeho mládí stála v Praze jízdenka MHD korunu, litr mléka dvě a růžička tři. Platy byly také zcela jiné, místo rozhlasu v padesátých letech televize s desítkami programů... Pokud byste se chtěla i nadále setkávat s dcerou, zetěm a vnoučaty, neporoučejte jim, naslouchejte jim a pomáhejte jim nejlépe jen na vyžádání. Řekl bych: mějte se rádi všichni navzájem!

(c) Oto Kronrád. GRAND® (8.8.2015), Deníky VLP (15.8.2015)