Chorobně líná manželka

Vztah - Partnerství

Vydělávám poměrně slušné peníze jako ředitel středně velkého podniku, takže moje manželka ani nemusí chodit do zaměstnání. V současné době je doma s tříletým chlapcem. Ona nejenže nezvládá našeho syna, ale doma je i všude nepořádek a na můj vkus i příliš utrácí za zbytečnosti.
Hynek Z., Benešov

mgr-oto-kronradJe mi líto, ale jen jste si špatně vybral a teď už se s tim nedá nic dělat. Naprostá většina žen, které nechodí do zaměstnání, zvládnou jedno nebo i dvě děti a domácnost bez cizí pomoci. Předpokládám ovšem, že nepatříte do kategorie nesnesitelných puntíčkářů, což někteří muži také dokážou. Já Vás nemohu ani utěšovat, na to ostatně máte maminku, bratra nebo sestru, já jsem jen povinen Vám sdělit, že je-li Vaše žena chorobně líná jak popisujete, tak se s ní tak jak tak pravděpodobně jednou rozvedete. Vrozená chorobná lenost je tak zvaný antisociální symptom poruchové osobnosti, který sám nezvládnete.

Přesto se můžete pokusit jí hodit několik "záchraných lan", z nichž by některá mohla zabrat.

  1. Najměte si hospodyni, nejen kvůli práci, ale bude pro Vaši ženu dobrým příkladem a něco se od ní může i přiučit - možná Vaše paní neměla správný vzor v dětství ve své mamince
  2. Nezapomeňte chválit, chválit a chválit svoji manželku za každý kousek práce, kterou v domácnosti provede
  3. Zkuste si některé domácí práce rozdělit a dohodou dopředu stanovit, co budete dělat Vy a co má dělat Vaše paní
  4. Pokud zanedbává i Vašeho chlapce, je to varovný signál. Proto se pokuste jim například zařídit společné cvičení pro rodiče s dětmi.

Může to jejich vztah přirozeně přiblížit a jí zdravě a užitečně zaměstnat.

Pokud tato opatření nezaberou, nezbývá mně nežli Vám doporučit navštívit manželskou poradnu, kde žádejte, aby Vám manželský poradce potvrdil nebo vyvrátil, je-li Vaše žena chorobně líná.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (16.8.2014), Deníky VLP (23.8.2014)