Seznámení ve škole

Seznamování - Výběr partnera

Co si myslíte o seznámení se spolužáky ve škole?

Karel Z., Hradec Králové

mgr-oto-kronrad

Jakmile se člověk dostane do nějakého kolektivu, vždy se musí chtě nechtě seznámit s členy tohoto kolektivu. Začíná to už zahájením docházky do mateřské školy, přes další školy až po vstup do zaměstnání a dále pak při zájmové činnosti, účasti na práci nejrůznějších organizací apod. Při tom se automaticky setkává a seznamuje se s osobami obojího pohlaví a může si vytvářet nejrůznější vztahy od vyloženého nepřátelství (rivalita ve školních třídách a v zaměstnání) až po milenecké.

Obměny kolektivu se odehrávají nejčastěji v dětství a v období dospívání, a proto tyto vztahy většinou nevedou k trvale vážnému vztahu vyúsťující až v manželství. Je to nutně dáno tím, že mladý člověk si teprve vytváří a ujasňuje svůj systém hodnot a zálib. Jsou sice známy případy, kdy se budoucí manželé seznámili už v základní škole a přes peripetie různých dočasných rozchodů se nakonec vzali, ale vždy jde spíše o výjimečné případy.

Hlavní nevýhodou seznámení ve škole nebo v zaměstnání je, že člověk má značně omezený výběr partnerů (neplatí patrně pro lidi, kteří mění zaměstnání jako rukavičky nebo jejichž profesí je dealerství). Důsledkem může být, že při vstupu do dalšího nového kolektivu zjistí, že by si tam našel partnera, který by mu lépe vyhovoval, může se dostavit pozdní lítost a ve vyhraněnějším případě nevěra vyúsťující případně v rozvod. Určitou výhodou je, že při tomto způsobu seznamování se partneři mohou dobře poznat a vztah se může vytvářet zprvu nezávazně a zvolna. Nicméně tyto "školní" (zpravidla tzv. první) lásky většinou končí s přechodem na jinou školu nebo se vstupem do zaměstnání.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (1.9.2000), Deníky VLP (14.11.2015)