Láska nebo pohlavní pud?

Seznamování - Výběr partnera

Zamiloval jsem se do ženy, která odpovídá všem mým představám. Je vyloženě krásná, milá a připadá mi, že je i zodpovědná, protože má zájem o vážný vztah. Má to ale háček, naprosto zásadně mě odmítá. Jak jí mám získat pro sebe?
Petr K., Praha 6

mgr-oto-kronradNejprve si vyjasněme pojmy. Zatím jste se ještě nestal zamilovaným mužem, ale pouze obětí jednoho z pěti základních pudů, kterým podléhají všichni živočichové, včetně lidstva. Základními pudy jsou pud sebezáchovy, pud výživy, pud agresivity, pohlavní pud a pud péče o potomstvo. Tyto pudy jsou u jednotlivých zdravých jedinců ve vyvážené míře a dostatečně silné k tomu, aby jim umožnily přežití.

Obecně platí, že přímo s pudem sebezáchovy souvisí pohlavní pud. Právě ten bývá čas od času velmi intenzivní. Chorobným příkladem nezdravé míry pohlavního pudu může být vypjatá situace, při které se nemocný pokusí spáchat například vraždu nebo sebevraždu z nešťastné lásky.

Váš případ není tak bezvýchodný, jak se Vám zdá. Nikdy totiž nemůžete být zamilován do ženy, s níž ještě nechodíte. Jste jí jen okouzlený (pohlavní pud, pud sebezáchovy). Jestliže se ale zcela jednoznačně jedná o okouzlení pouze jednostranné, nemůžeme ještě hovořit o lásce. Ta je z podstaty věci citem dvoustranným a tedy i párovým. Aby vztah vydržel delší dobu, musejí do něj vždy oba zamilovaní jedinci něco dávat a také něco z něj brát.

Proto, abyste získal Vámi vytouženou partnerku neexistuje žádný stoprocentně spolehlivý postup. Jenom někdy zabere, projevíte-li nenápadně svůj zájem a pak se o ní přestanete ucházet. Ženy se obvykle nezamiluji do muže, který se vůči nim projevuje příliš dychtivě, který naléhá a nebo dokonce loudí.

(c) Oto Kronrád. GRAND®(25.7.2015), Deníky VLP (1.8.2015)