První schůzka V. (konverzační témata)

Seznamování - Namlouvání

Dnešním článkem uzavřeme téma, jak ideálně zvládnout právě tu první schůzku. Ta bývá zejména pro nezkušené mnohem obtížnější než všechny další. Způsobuje to pocit nejistoty při setkávání s člověkem, kterého ještě dostatečně neznáte. Z druhé strany je na ní možno vidět i mnoho pozitivního. Například to, že teď jste sami, takže v nejhorším zůstanete zase jen sami. Naopak můžete i mnoho dobrého získat. Nejlépe nového a dokonalého partnera nebo partnerku!

mgr-oto-kronradVhodná konverzační témata jsou neutrální a nekonfliktní (například práce, zájmy nebo plány do budoucna).

Typickými nekonfliktními tématy jsou například kultura nebo sport. Doporučujeme však naučit se nejen mluvit, ale i naslouchat. Se zájmem o druhého a jeho řeč souhlasně pokyvujte a netvařte se znuděně. Bývá vhodné umět se aspoň občas zasmát, udělat si legraci ze sebe nebo umět se zmínit o vlastním soukromí.

Nevhodná konverzační témata jsou konfliktní (například politika, náboženství, sexuální a erotické detaily).

Není vhodné na první schůzce probírat rodinné poruchy, neúspěchy, problémy, slabé stránky, předcházející partnery a vztahy. Také není dobré se příliš vyptávat na soukromí druhého. Ne, že by to zásadně nebyla vhodná témata pro dialog, ale odložte si je minimálně až na druhou schůzku a schůzky další. Pokud se budete snažit všechna konfliktní témata probrat již na první schůzce a svého partnera přesvědčit o své pravdě hned napoprvé a za každou cenu, na schůzku druhou a schůzky další většinou už nikdy ani nedojde.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (14.3.2015), Deníky VLP (21.3.2015)