Druhá manželská vývojová krize

Vztah - Rozpad

Je rovněž manželskou krizí danou podmínkami vývoje manželství. V padesátých letech přicházela o něco později, než dnes, protože rozhodujícím faktorem byl odchod dětí z rodiny. Všeobecně se označovala "empty nest", neboli uprázdněným hnízdem.

Dnes nastává v době, kdy nejmladšímu dítěti je 13-14 let. Vzniklo jakési přesvědčení, že po pubertě už potomstvu nezáleží na tom, zda se rodiče rozvedou nebo ne.

Zatímco vinu na první manželské vývojové krizi mají oba manželé stejnou, druhou manželskou vývojovou krizi zapřičiňují spíše muži, protože se mimomanželsky zamilují do podstatně mladší partnerky. Nezáleží vůbec na tom, jaké bylo až dosud manželství. Zamilovaný čtyřicetiletý muž opustí právě tak nevydařené jako zcela vydařené manželství.

Na problematice viny rozvodu manželství vlivem druhé vývojové krize manželství lze ukázat složitost výkladu manželských jevů. Muž ve věku kolem čtyřiceti let se zamiluje ovšem hlavně díky obratnosti mladé partnerky, která ho chce "ulovit". Návrh na rozvod ale obvykle podává manželka, která neunese utrpení manželovy nevěry. Statistika nám říká, že ve věku 40-50 let převážně podávají návrh na rozvod ženy než muži a tak vzniká dojem, jako by ženy měly na rozvodovosti v údobí druhé manželské vývojové krize větší vinu. Je to jen jakási statistická iluze.

Dalším závažným důvodem v rozvodovosti v údobí druhé manželské vývojové krize je mužský i ženský alkoholismus. Partner, který nepije, se v okamžiku dospívání dětí konečně rozhodne k rozvodu a odmítne snášet peklo soužití s alkoholikem. Bohužel z onoho prvního důvodu rozvodu manželství.

Autor: Miroslav Plzák, S kým dál…?, vydalo nakladatelství a vydavatelství seznamovací agentury GRAND®, Praha 2000.