Rozvratné nálady

Vztah - Partnerství

Každý den, každou hodinu jsme nějak emočně naladěni. Dlouhodobě převažující emoci vytvářejí náladu. Zhruba se dá říci, zda máme náladu dobrou, špatnou nebo neutrálně kolísavou.

V páru vlivem tak zvané ponorkové situace vznikají tři hlavní rozvratné nálady, vylučující možnost, že bychom mohli prožít "skvělý den". Jsou to: nespokojenost, ustaranost, naštvanost (zloba).

Je-li jeden z páru v některé z těchto tří, sice lidských, ale v podstatě vlčích nálad, uvídí tím pár do labilního stavu, kdy se stává, že všechno je možné. Člověk, byť milující nebo milovaný, je nabuzen ke zkratkovitému jednání, které musí být zákonitě nespravedlivé.

Nejedná-li se o pár s trvalým soužitím, pak záporné (nelibé) nálady vymažu z vědomí tím, že odejdu do svého bytu. Tam, kde partneři zůstávají v trvalém soužití, je situace horší až špatná, protože dochází k tomu, že rozvratná nálada hledá viníka. Ten je napaden nepřiměřeně, nespravedlivě, dokonce někdy i logicky zvráceně "naschvál mi rozbíjíš nádobí po matce" a nespravedlivé osočení rychle zvětšuje rozvratnou náladu, až dojde k rozhádání partnerů. Alespoň jeden se urazí, přestane mluvit a neumí-li někdo na nespravedlivé nařčení zapomenout, neví-li nic o samovolných rozvratných náladách, kterým člověk propadá samovolně a vztah se někdy rozpadne dříve, nežli mohl vůbec začít.

Jsem-li v jedné z rozvratných nálad, ihned to doma hlásím. Nepodceňuji tento jen, protože existuje následující možnost. Přicházím ustaraně nespokojený, správně zalezu a mlčím, jenomže se nakonec naštvu, že se mě nikdo nepokusil rozveselit.

Autor: Miroslav Plzák, S kým dál…?, vydalo nakladatelství a vydavatelství seznamovací agentury GRAND®, Praha 2000.