Snoubenectví

Vztah - Milenectví

Před manželstvím mají lidé spolu chodit, tedy mít vážný vztah. Je to připravenost snoubenců na manželství. Oproti živočichům člověk prožívá milenectví jako fascinující období.

Ve druhém životním kole, většinou po rozvodu, s odrostlými dětmi, není nutné, aby vážný vztah přešel do manželství. Milenci mohou volit i jiné formy soužití, například žít každý ve vlastním bytě a v jednom z bytů se setkávat.

Jak už víme, v nezprostředkovaném seznámení je obsaženo mnoho nečekaných nahodilostí. U zprostředkovaného seznámení tento počet klesá, přesto nikdy není jisté, že se vážný vztah vydaří.

Když se vážný vztah vydaří a parteři se rozhodnou pro nějakou formu soužití, nazýváme období následující po milenectví snoubenectvím. Na rozdíl od milenectví je společensky odtajněné a bývá charakteristické tím, že se snoubenci sbližují s rodinami svých partnerů. V tomto období by se snoubenci měli dohodnout o čtyřech složkách soužití: vedení domácnosti, péče o dítě, finanční hospodaření rodiny a trávení volného času. Pokud se nedohodnou, vznikne soužití živelné, produkující neustálé rozpory - tedy neshody v názorech a návrzích na soužití (tak zvané instrumentální neshody).

Je dobré vědět, že se snoubeneckým dialogem není radno začínat příliš brzy. Je zbytečné si s ním kazit milenectví, jestliže není jisté, že spolu milenci zůstanou, ale řekněme po půl roce vážného vztahu s ním můžeme docela pomalu a nenápadně začínat.

Autor: Miroslav Plzák, S kým dál…?, vydalo nakladatelství a vydavatelství seznamovací agentury GRAND®, Praha 2000.