Seznámení při zábavních akcích

Seznamování - Výběr partnera

Je mi 38 let a v mládí jsem asi 8 let závodně tancoval. Teď jsem pět let chodil s partnerkou, moji bývalou tanečnicí, ale ona si nedávno našla jiného. Existují ještě nějké kurzy nebo diskotéky, kde by partnerka počítala s tím, že se tam jde nejen naučit tancovat, ale i seznámit se?

Richard J. (Praha 3)

mgr-oto-kronrad

Patří už k základním vlastnostem lidského rodu, že s výjimkou totálních škarohlídů se všichni rádi bavíme. Účastníme se proto různých zábavních akcí, na kterých samozřejmě máme možnost seznámit se s námi dosud neznámými lidmi. Je nutno přiznat, že taková účast na zábavních akcích je příjemným způsobem seznamování. Pokud se nám totiž při ní nepodaří ihned naléze partnera, nic se neděje, máme alespoň příležitost se případně dobře pobavit.

Býval to oblíbený způsob seznamování již od počátku minulého století, kdy se začaly pořádat různé bály, merendy a venkovské veselice. Jejich vyvrcholení bylo v padesátých a šedesátých letech, kdy v zimním období téměř každá fakulta a každý svého jména dbalý spolek pořádal svůj ples (známé zahradnické plesy, strojařské, mediků, apod.) a pořádaly se pravidelně týdně taneční čaje. Na nich hrály populární orchestry K. Vlacha, K. Krautgartnera, G. Broma a.j. Jednou z nepsaných podmínek účasti na těchto zábavních akcích však bylo předchozí absolvování některého z četných tanečních kurzů, kde se mladí lidé nejen naučili tančit, ale zpravidla i základům společenského vystupování. Podmínkou nutnou bylo i odpovídající oblečení (u mužů černý nebo tmavý oblek, černé lakýrky, u žen pak dlouhé nebo polodlouhé šaty a taneční boty na podpatku.

Dnes však tato možnost seznamování, snad s výjimkou vesnických tancovaček a poutí upadá. Například na diskotéce je totiž jen velmi obtížné při nějaké té stovce decibelů si důvěrně povídat. To bychom už asi museli přejít k důvěrnému vyřvávání. Jedná se proto spíše o první pohledové a někdy i dotekové seznámení s tím, že slovní předávání informací se může uskutečnit až teprve při odchodu domů a nebo na následně domluvené schůzce. Seznamování starších partnerů na diskotékách je téměř nereálné a ti pak musí spoléhat na jiné možnosti.

Autor: Oto Kronrád, S kým dál...?, vydalo nakladatelství a vydavatelství seznamovací agentury GRAND®, Praha 2000.