Důvěra při seznamování

Seznamování - Výběr partnera

Mám již přes měsíc nového přítele a stále si nejsem jistá, jak moc se pro mě hodí. Upřímně řečeno mu také moc nedůvěřuji. Poraďte mi prosím, co s tím mám dělat?

Karla H., Liberec

mgr-oto-kronradTéměř každý týden naši kancelář navštíví nějaký nedůvěřivý zákazník - většinou typický pesimista, mající strach ze zprostředkovaného seznámení. Již dopředu se obává, že se ani v GRANDu neseznámí. Ve svých představách si přehrává "katastrofické scénáře", jak to asi dopadne, když půjde na první schůzku, předem má strach z odmítnutí. Neuvědomuje si, že zde nemá co ztratit. V nejhorším případě zůstane i nadále sám. Bývají to většinou lidé kritičtí ke všem z okolí, jen ne k sobě. Často se v manželství proměňují v typické žárlivce.

Vztah muže a ženy je bez důvěry prakticky nemožný. Nedůvěra totiž působí zpětnou vazbou i na naše partnery či partnerky. Ti brzy správně vytuší, že pokud by se s takovým partnerem dali dohromady, jejich život by se proměnil v neustálou povinnost dokazovat nedokazatelné - například svoji věrnost.

Nedůvěra je v nás. Obáváme se špatné kvality jídla v restauraci, nekvalitně provedených prací stavební firmy, nespolehlivosti cestovní kanceláře, se kterou máme jet na dovolenou. A ne vždy bezdůvodně. Co máme tedy dělat?

Jednou z možností je také vyhledávat pouze značkové firmy, značkové zboží, značkové poradenství apod. Mají skutečně velkou výhodu - jsou již prověřeny časem a pokud s jejich produkty bylo spokojeno již více zákazníků, kteří již přišli před námi. Můžeme tedy doufat, že se k těm spokojeným přidáme i my. V seznamování to ale není tak jednoduché. Já osobně si pro vážný vztah neumím představit značkovou partnerku, se kterou již bylo přede mnou spokojeno mnoho zákazníků! A tak se učme přistupovat ke svým potenciálním partnerům s počáteční důvěrou. Snáze tím rozptýlíme i jejich obavy o kvalitu budoucího vztahu a budeme při seznamování úspěšnější. Nejsem-li s prvním partnerem spokojen, hledám dalšího, tento proces nemohu nikdy vzdát. Takový je už život. Neúspěch by nás neměl nikdy odradit.

(c) Oto Kronrád. GRAND®(1.9.2000), Deníky VLP (24.10.2015)