Ani velikáni nejsou vždy spokojeni

Seznamování - Odhodlávání

Mám pocit že v mém okolí není snad nikdo šťastně seznámený. Přitom pracuji s mnoha vysokoškolsky vzdělanými odborníky a připadá mi, že to nějak nezvládají nebo časově nestíhají. Já sama jsem již dva roky rozvedená a bojím se navázat další vztah.

Ing. Karla B., Horšovský Týn

mgr-oto-kronrad

Již víme, že naše nezprostředkované seznamování je záležitost historicky krátká. Namlouvání a výběr podle milenecké lásky trvá sotva od počátku 19. století. A budiž řečeno, že se značně podílí na současné "pasece" rovnoprávného párového manželství, protože naší "milenecké lásce" se dala naprostá priorita. Právě v onom romantickém 19. století se vymýšlely milostné příběhy a z nich vznikající šťastná manželství. Stanovila se tím naivní lineární kauzalita, že jen z velké milenecké lásky vzniká šťastné manželství. Je zajímavé, že právě spisovatelským velikánům 18. a 19. století romantické vztahy s nezprostředkovaným namlouváním vůbec nevycházely.

Uvažme milostný život Jana Nerudy, nestoudně vlastní ženou podváděného Jaroslava Vrchlického, krutě trýzněného Viléma Mrštíka a další, ne-li skutečně všichni. Domnívám se tvrdit, že psali právě o tom, po čem toužili, ale co jim nevycházelo. A tak se vše dařilo alespoň v románu. I  realistický román je svým způsobem pohádka. Ukazuje se, že dominance "divoké" milenecké lásky má svůj vrchol už dávno za sebou. A my znovu běžně zahajujeme své vážné vztahy zprostředkovaně přes seznamku, pokud možno s konzultací odborného pracovníka.

Vybírám-li si partnera totiž podle svých pocitů, jak se mi zlíbí, dopouštím se nesmírně závažné chyby, protože v páru dochází velice brzy k "znelíbení" toho, kdo se mi původně líbil. A proč je tomu tak, víme již z ostatních článků.

Zprostředkované seznámení nám rozšiřuje výběr, jehož kvalitu si ovšem musíme ověřit průběhem následného vztahu. Pouliční seznamování mělo svoji určitou romantiku, ale dnešní vylidněné ulice, "degenerace" diskoték, ale i plesů a slavností ztrácí povahu klasického korza k seznámení, protože tam chodí buď lidé spárovaní nebo takoví, co vážný vztah nehledají.

(c) Oto Kronrád. GRAND® (8.9.2000), Deníky VLP (3.10.2015)