Vyznání lásky

Seznamování - Namlouvání

Mnozí lidé ani netuší, jak mnoho ve svém životě napodobují život špatných i dobrých televizních inscenací. V televizní inscenaci nelze ukázat vnitřní život člověka, lze jen tento vnitřní život zobrazit na televizní obrazovce a mnohý autor si lásku zjednodušuje tím, že si milenci a manželé neustále říkají, jak se milují nebo jak se mají rádi. A tak vznikne jedna z nejhloupějších výčitek tohoto století: "je smutné, jak dlouho jsi mi už neřekl, že mě máš rád".

Lásku není třeba pořád vyjadřovat slovy. To je trapné a zbytečné pentlení tak významného citu. Jedině chováním, pantomimikou a z toho především pohledem a tak zvanou prozódií řeči, to je její správnou intonací, vyjadřující pozitivní, láskyplný vztah.

Samozřejmě, že nejvýznamnější vyznání lásky je chování vyjadřující starost o partnera. Tak třeba, řekne-li manželka svému muži: "Najez se, aby ti to nevystydlo", má ho jistě ráda, protože jí záleží na tom, aby byl zasycen, a dokonce teplým jídlem.

Zkoumali jsme mimořádně vysoký účinek na manželskou lásku, řekne-li manželka manželovi, který právě přichází: "Sedni si, najez se a lehni si", tak takovou ženu muž jen zřídka kdy opouští.

Ženu pohladí, řekne-li jí muž například: "něco Ti povím, Marie, ty jsi na tom mnohem hůř než já, víc se nadřeš". Manželka se jen zatetelí blahem a tiše si šeptá, že si vybrala správného chlapa.

Dává-li manžel rodině výplatu a ponechá si jen menší kapesné, má rodinu a tedy i ženu rád. Jako když žena vykonává onu druhou směnu doma, je-li zaměstnaná.

Takže řekněme - občas kytičku, dvakrát do roka vyslovit ono "mám tě rád", ale jinak láskyplné a duchaplné vzájemné chování.

Autor: Miroslav Plzák, S kým dál…?, vydalo nakladatelství a vydavatelství seznamovací agentury GRAND®, Praha 2000.