Skriptum grandologie III.

Základní pojmy

mgr-oto-kronradDefinice: Etapy Kronrádova spektra (stages of Kronrad´s spectrum) vývoje dlouhodobého partnerského vztahu jsou dvě: seznamování a vztah.

Definice: Období Kronrádova spektra (periods of Kronrad's spectrum) jsou období, které se dělí na dvě etapy vývoje dlouhodobého partnerského vztahu následovně: první etapu "seznamování" vytvářejí tři období - odhodlání, výběr partnera a namlouvání, druhou etapu "vztah" pak také tři období - milenectví, partnerství a rozpad.

S etapami Kronrádova spektra je to jako na semaforu: první etapa, tedy seznamování, vždy začíná červeným obdobím (odhodlávání). V něm sice ještě hledáme cesty, váháme, pochybujeme, ale už můžeme říci, že "se seznamujeme". Věci se dávají do pohybu až teprve ve druhé etapě, tedy ve vztahu, který začíná očekávaným, zeleným obdobím (milenectví). V zeleném období si již můžeme říci, že "se máme rádi" a "spolu chodíme".

Poznámka: Pořadí barev Kronrádova spektra, označující jednotlivá období je Červená Oranžová Žlutá Zelená Modrá Fialová". Lze si je snadno zapamatovat například pomocí říkanky: "Češi Obvykle Žijí Z Mála Financí".

(c) Oto Kronrád, GRAND® 1995-2015, Deníky VLP (19.3.2016)