Vážné seznámení

KDE? Deník Metro

KDY? 17.7.2001

Autorka: Zuzana Pitrová

Potkat člověka na celý život nebyl ještě v dobách nedávno minulých téměř žádný problém. Stačilo vyrazit si s kamarádkou v neděli odpoledne na vycházku do parku, na taneční zábavu či jinam.
Rychlost života nové doby však lidem příležitostí k seznámení značně ubrala. Mnozí volí řešení, které by bylo za Rakouska i první republiky zcela běžné, za komunistického režimu však zcela nemyslitelné: najít si partnera prostřednictvím specialisty, odborníka, prostě zprostředkovatele.

Novodobí dohazovači však již nenosí frak a ani svým klientům neříkají proslulé: „Znám jednu dívku, ta má dukáty..." Naopak. Diskrétnost, spolehlivost a anonymita jsou základní atributy všech těch, kteří vládnou seznamovacími agenturami.

ŘEDITEL AGENTURY GRAND
Je taktéž autorem takzvané videoseznamky Oto Kronrád se ke své seznamce dostal před osmi lety téměř jako slepý k houslím. „Po vystudování vysoké školy jsem měl společnost na výrobu počítačového softwaru a jedna z tehdy existujících seznamovacích agentur si u nás objednala speciální počitačový program. Ovšem když bylo vše hotovo a já šel svou několikaměsíční práci předat, seznamku jsem už nenašel. Její majitelé se prostě vypařili," říká dnes majitel nejúspěšnější seznamovací agentury v republice s úsměvem na tváři.
Matematikovi a počítačovému specialistovi tehdy zbyla v klíně ojedinělá verze seznamovacího softwaru a nezaplacená faktura. „Začít se seznamovací agenturou bylo tedy to nejjednodušší, co jsem ve své situaci mohl udělat. Stačilo se jen zamyslet a prostudovat psychologii a mezilidské vztahy," říká.

Seznamka Grand má v současné době ve své počítačové databázi registrováno celkem 27.075 jmen zatím nezadaných klientů. Těch, kteří kolotočem seznámení prošli přes nenápadný, bíle nahozený domek na Zahradním Městě, kde agentura sídlí, je ale daleko více. „Neustále mi chodí svatební oznámení nebo žádosti o vyřazení z evidence, protože klient již svého partnera díky Grandu našel," říká Kronrád.

Najít si partnera je pro mnoho lidí velký problém. Pokud se to ale podaří, jde o celoživotní výhru.

Najít si partnera je pro mnoho lidí velký problém. Pokud se to ale podaří, jde o celoživotní výhru.

Jedna z posledních svateb seodehrála minulý týden: slečna Lucie se s panem Antonínem seznámila prostřednictvím Grandu zhruba před rokem.

Úspěšnost profesionálníseznamky je navíc 11 let po revoluci, kdy stále více lidí nemá kvůli svému pracovnímu nasazení prostě čas seznámit se se svým potenciálním partnerem běžnou cestou, nebývale vysoká. „Na základě našeho průzkumu, který jsme si nechali dělat na sklonku předminulého roku, jsme zjistili, že Grand má šedesátiprocentní úspěšnost. Téměř 80% úspěch pak zaznamenává videoseznamka," vypočítává Oto Kronrád.

„Dobrý den, jmenuji se Pavel a rád bych se touto cestou seznámil s příjemnou dívkou se zájmem o fotografování," říká tvář na obrazovce. Trochu nesmělý výraz se za 2 minuty „povoleného" času prakticky nezmění.

Videoseznamka je v oblasti seznamování šlágrem, který preferuje naprostá většina zájemců o seznámení přes agenturu. Je to ten vůbec nejdokonalejší způsob seznámení v anonymitě - během dvouminutového záznamu totiž vyplavou na povrch všechny nedostatky, které nejsou na fotografii rozpoznatelné. „Především dámy mají tendenci posílat fotografie ze svých maturitních tabel, pánové zase inklinují k tém snímkům, kde ještě mají poměrné dost« vlasů. Při osobní návštěvě bývá ale skutečnost mnohdy opačná," vysvětluje Kronrád. Videozáznam navíc zachytí to, co fotografie nikdy nemůže: případné vady řeči, tiky, ale především hlasový projev a celkový dojem z člověka, který je podle odborníků na mezilidské vztahy alfou omegou sympatií či animozit vůči druhým. Přesto v Grandu není nahrání na videozáznam povinností: „Ne všichni jsme herci," konstatuje Kronrád.

Klienty seznamovacích agentur ale nejsou ani zdaleka jen zakomplexovaní jedinci, kteří, podle mínění většiny veřejnosti, nejsou s to se seznámit se svými protějšky obvyklou cestou. Ve skutečnosti se totiž do „seznamek" hrne většina jinak velmi úspěšných a pracovně zaneprázdněných lidí. „Nic jiného jim nezbývá. Kvůli svému povolání nemají žádný volný čas a inzeráty či internetová seznámení považují sice za zábavné, ale pro nalezení životního partnera kvůli přílišné anonymitě hazardní. Pravděpodobnost, že tímto způsobem narazíte na životního partnera, je navíc zhruba jen 2,5 procentni. To je stejné jako zkusit někoho oslovit na ulici," říká přední český manželský poradce Miroslav Plzák.

Podle Kronráda se navíc začíná nápadně vracet takzvaný mocnářský přístup ke sňatkům, protože lidé se zkrátka chtějí seznámit s partnerem na stejné finanční i společenské úrovni a nechtějí nic riskovat: „Tak jsme například seznamovali německého barona s dcerou českého majitele jedné opravdu velké vodní elektrárny. Vzali se„" říká „pan Grand" a letmo vyjmenovává další: ředitel jednoho z největších pražských hotelů, majoritní vlastník známé likérky, zpěváci Státní opery, vysokoškolští učitelé a samozřejmé i podnikatelé.

Ve firmě, která se zabývá spojováním životních osudů, ale její pracovníci občas řeší i kuriózní případy: například seznámení 2 lidí, kteří bydlí léta v jedné ulici, navzájem se znají, ale oba předpokládají, že ten druhý je zadán. Nebo někdo, kdo má nekompromisní nároky na svého budoucího partnera, ze kterých nehodlá slevit. Lidé ze seznamky Grand takto jednou pro svého klienta hledali 170 cm vysokou vysokoškolačku, Pražačku, katoličku a navíc ještě zanícenou tanečnici společenských tanců. Po 4 letech se jim to nakonec povedlo. Seznamování lidí se prý musí chápat jako poslání a ne jako podnikání. Alespoň Oto Kronrád má toto heslo jako svou životní filozofii. Možná právě proto jeho seznamka umožňuje všem zdravotně postiženým lidem seznámit se zcela zdarma. Ani poplatky pro ty ostatní však nejsou nijak zvlášť vysoké.

Člověk, díky němuž našlo během posledních osmi let více než 10 tisíc lidí své životní štěstí, se však sám neoženil. „Jsem ženatý se svou prací. A navíc za ta léta v seznamce bych už zřejmě na případné partnerky měl opravdu příliš vysoké požadavky."