Seznámit? Ale jak??

KDE? Puls
KDY? 3.12.1997
Autorka: Iva Nováková

Není člověku dobře samotnému, tvrdilo se už antice, a současníkovi nezbývá než souhlasit. A současník odborník dodává: není zdravě člověku samotnému. Ženatým nejenom připadá, že žijí déle, jak poněkud zlomyslné pravil klasik, ale dlouhodobé lékařské výzkumy potvrzují, že tomu tak je skutečně. Že uspokojivý partnerský vztah prospívá jak zdraví psychickému, což se zdá být nabíledni, tak — současně — zdraví fyzickému, což je možná pro leckoho překvapující. U lidí spokojených v manželství je doložena výrazně vyšší obranyschopnost organismu, nižší procento výskytu vředových chorob, arterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění vůbec, vyšší odolnost vůči zátěži a stresu. Zdá se, že s trochou nadsázky by bylo možné předepsat láskyplný vztah jako zaručený recept na zdravou dlouhověkost. Má to jen jeden drobný háček. Kde ho hledat, když je člověk sám, a opravdu mu není dobře samotnému?
Seznamte se, prosím. Ale JAK?

„All the lonely people, where do they all come from?" už skoro před skoro třiceti lety se ptali Beatles a otázka pořád platí. Jak je možné, že je tolik lidí osamělých, nezadaných, když skoro nikdo nechce zůstat sám? Většinou ani ti, kdo dávají přednost nezávislosti a zůstávají svobodní programově, se nevzdávají partnerských vztahů. Natož ti, kdo hledají partnera stálého, životního. Tak „kde se berou všichni ti osamělí lidé?" U některých je to nedostatkem odvahy k seznámení, u mnohých pak nedostatkem příležitostí k témuž. Faktem je, že nechytí-li člověk rozjíždějící se rychlík časem přijde na to, že s rostoucím věkem příležitostí k seznámení ubývá. Zatímco v šestnácti osmnácti končí příslibem známosti každá druhá diskotéka, milostné plamínky přeskakují mezi spolužáky ve třídě a jakákoliv příležitost je v podstatě vhodná, o deset let později už je situace kardinálně jiná. Odloučením se od vrstevníků a nejrůznějších společných aktivit a nástupem do zaměstnání vesměs dochází k výrazné redukci šancí na seznámení (zejména pomineme-li problematické známosti s již zadanými kolegy). A na diskotékách a podobných místech spíš než signál milostného vzplanutí vítá návštěvníka na prahu třicítky pokřik „Vrať se do hrobu" Jednoznačně hůř jsou na tom dívky a ženy než muži — také proto, že mládenci mezi osmnácti a pětatřiceti (i více) mají většinou největší zájem o dívky do pětadvaceti let. Možnosti výběru pro starší svobodnou ženu se silně zužují; a ještě o něco víc pro ženu rozvedenou či ovdovělou. Přesto existuje řada možností, jak se seznámit. Ten, koho jaksi minula příležitost takzvaného spontánního seznámení, ještě vždycky může zkusit některý z jiných způsobů, od seznamovacího inzerátu po seznamovací agenturu. O nich a o jejich přednostech i nedostatcích bude řeč.

SEZNAMOVACÍ INZERÁTY

Zveřejňuje je naprostá většina deníků a mnohé časopisy. Můžete na zveřejněný inzerát odpovědět, nebo si dát vlastní. V obou případech už sama volba periodika s určitým zaměřením a mírou serióznosti něco málo avizuje, zbytek je na obsahu inzerátu. Zadáváte-li inzerát, snažte se ho formulovat věcně, s uvedením základních údajů o sobě i svých požadavků. Inzerát typu „Atraktivní sexy blondýna hledá muže svých snů" asi vyvolá o něco větší odezvu než inzerát věcnější, nicméně touží-li jeho autorka po seriózním manželovi a spořádaném otci rodiny, bude skoro určitě zklamaná. Na dobře formulovaný inzerát můžete očekávat kolem třicítky odpovědí, z nichž je možno udělat předvýběr. Stejně tak můžete zkusit cestu opačnou a odpovědět na pro vás zajímavou nabídku (nabídky). Ať už zvolíte cestu jakoukoliv, pravděpodobnost „trefy do černého" je v případě seznamovacího inzerátu asi pětiprocentní. Inzerát je možnost, ale i riziko. Ten, kdo sám sebe v inzerátu vykreslil jako ideál ctností, ve skutečnosti může být pravým opakem, sňatkovým podvodníkem, nebo čímkoliv jiným. Samozřejmě ale i skvělým partnerem.

SEZNAMOVACÍ POBYTY

V době poměrně nedávné slavily obrovský úspěch, hovořilo se o tom, že není nad osobní kontakt, možnost svobodného výběru a podobné. Časem nadšení poněkud opadlo. Ukázalo se, že inzerované zájezdy seznamovacích kanceláří mají kromě některých plus také zápory. Řada z nich spočívala už v samotné přípravě a organizaci zájezdů — v nesourodé, věkově, sociálně i zájmové hodně nevyvážené skupině je samozřejmé pravděpodobnost seznámení s výhledem do budoucna malá. To, že na seznamovací pobyt dorazí zástup mladíků nažhavený na stejný počet vdavekchtivých slečen, mnoho neznamená. Situace se může vyvinout i tak, že se slečny, zklamané chováním a vzhledem potencionálních nápadníků, znechuceně zavřou do pokojů, aniž by se snažily přesvědčit se, jestli se mezi těmi ve společenské místnosti přece jenom nenachází ten skvělý a pravý. A že mládenci podnikají nájezdy na budoucí možné partnerky bez ohledu na to, zda ty reagují byť jen náznakem kladné odpovědi. Výraznější šanci na úspěch mají účastníci zájezdů promyšleně a dobře připravených, které programovou nabídkou zaujmou lidi podobných zájmů a aktivit. Ani pak ale není zaručeno, že budou naplněna jejich očekávání  a pravděpodobnost klesá úměrně velikosti očekávání. V zásadě je rozumné na seznamovací pobyty nahlížet takto: velkým úspěchem a přínosem je už to, že osamělý jedinec vystoupil ze své samoty a navázal kontakt, případně přátelství. Odjíždí-li ze zájezdu z dvaceti možných jeden pár s příslibem skutečného partnerského vztahu, pořadatel už uspěl.

SEZNAMKY NA INTERNETU

Tahle možnost má jeden obrovský klad operativnost. Odpovědi se v ideálním případě můžete dočkat během několika minut, na vyznání lásky lze reagovat okamžitou nabídkou k sňatku. Se svým vyvoleným si můžete dopisovat, vyměňovat názory, můžete se dohadovat, i když jenom na displeji. A to i tehdy, nemáte-li doma počítač. Například v pražské internetové kavárně Cybeteria. Otvírá ve dvě po poledni a až do osmi vám umožňuje povídat si s tím druhým na lince, hledat si partnera, spřízněnou duši, nebo třeba jenom zábavu. Dává vám možnost nebýt sám. Zatím nejsou k dispozici statistiky o úspěšnosti tohoto způsobu seznamování. Dá se ale předpokládat, že bude vyšší než v případě inzerátů  díky širšímu výběru, možnosti „proklepnout" si partnera na lince a přece jen menší příležitosti ke klamavé autostylizaci zúčastněných. Zřejmou nevýhodou je tady to, že musíte mít přístup k počítači napojenému na Internet, a musíte s ním umět zacházet, což mnohé zájemce o seznámení apriorně diskvalifikuje.

SEZNAMOVACÍ AGENTURY

Vyrostly jako houby po dešti a mnohé z nich (po vybrání příslušných poplatků od klientů) stejně tak rychle zanikly. Orientovat se v nabídce těch, které zůstaly, nebývá vždycky snadné. Některé nabízejí poradu za pomoci kyvadélka a věcí více či méně pochopitelných, jiné se v dotazníku ptají především na vaši finanční situaci, další se zaměřují třeba na náboženské vyznání. Jak rozeznat profesionalitu a kvalitu, abychom nenaletěli? Při výběru bychom měli všeobecně vynechat všechny seznamky, které se schovávají za P.O.Boxy, stejné jako ty naprosto neznámé. U těch, které prošly tímto prvním sítem, se pak zajímat o kvalifikaci lidí v jejich čele, o rozsahu a formu nabízených služeb. Od věci není ani žádat doporučení.

SEZNAMOVÁNÍ SE SEZNAMKOU GRAND

Jednu léty a hlavně klienty ověřených seznamovacích agentur vám můžeme představit. Je jí seznamka GRAND, která funguje od roku 1993 pod vedením magistrů Iva a Oty Kronrádových, za odborného poradenství doktora Miroslava Plzáka. Podívali jsme se zblízka, jak to v agentuře chodí. Podívejte se s námi. Přicházím jako klient, neboli dívka třicetiletá, vysokoškolsky vzdělaná, rozvedená matka dvou dětí, bez vlastního bytu. Neboli, dle mého názoru, téměř neudatelná. Přicházím s potutelným úsměvem: ač nabízejí téměř zázraky, můj takto formulovaný stín sotva překročí. Ujímá se mě pan magistr a společně zadáváme údaje do počítače. Jaká jsem já a jaký by měl být on, co je zásadní a co je pomíjivé. Šéf agentury mi promlouvá do duše, vysvětluje, připojuje nabídku služeb dobře informovaného psychologa vrtí hlavou, když skálopevně trvám na tom, že On musí být vysoký a svobodný, musí mít rád děti a nesmí mu být víc než pětatřicet. Nenásilně se mě snaží přivést k tomu, že ve vztahu nejde ani tak o centimetr pod nebo rok nad míru, jako o jiskru, která musí přeskočit. Vím, o čem je řeč, ale nechci vypadnout z role. Chci simulovat typickou vysokoškolačku, která má nároky, o kterých nehodlá polemizovat. Čekám, že rezignuje a řekne, že pro takové zarputilé duše to nikdo není. On je ale zvyklý. Nabízí mi sedmatřicet různých možností, 37 mužů, kteří odpovídají všemu tomu, co požaduji! I když s trochou smutku konstatuje, že kdybych nebyla tak zatvrzelá, možných nápadníků by byla minimálně stovka, třebaže do mých vysněných stopětaosmdesáti by jim možná nějaký centimetr chyběl. Přecházíme k další fázi. Jsem usazena do pohodlného křesla a napjatě očekávám věci příští. Pro mě, která se seznamováním profesionálně nezabývá, je situace přece jen poněkud nezvyklá. Neměla jsem představu, že i v tomto oboru technika tak pokročila. Ze tomu, kdo se chce seznámit, nabízí dvojí možnost. Bud' přímo v sídle seznamky natočí svůj vzkaz na video jako poselství těm, kteří stejně jako on hledají, nebo naopak využije možnosti projít si škálu videonabídek. Je víc než pestrá a i já jako rozmazlená žadatelka bych si rozhodně vybrala. A počítá se i s tím, že se to na poprvé nepodaří. Registrace zájemců o seznámení je v GRANDU bezplatná; za sympatické ceny si pak lze celý jeden rok vybírat ze široké nabídky partnerů nebo partnerek. Můžete denně využít bezplatných služeb psychologa, který s vámi rozebere, co vás trápí a v čem děláte chybu. Máte možnost každý den dostat kontakt na někoho, kdo stejné jako vy nechce zůstat sám a čeká třeba zrovna ještě ten večer na vaše zavolání. Pravděpodobnost, že vaše záležitost dospěje k dobrému konci, je vysoká. Na rozdíl od klasických inzerátů je úspěšnost seznamování v agentuře zhruba osmdesátiprocentní. Nepochybně také proto, že se jí daří vyrovnaný počet mužů a žen ve všech věkových kategoriích, a tudíž má co nabídnout nejen lidem mladým, ale i těm důchodového věku, lidem nějak handicapovaným či invalidním. Co z toho plyne? Že pokud netoužíte jedině a pouze zůstat sami, pokud chcete žít pro někoho a s někým, neměli byste zbytečně ztrácet čas a naději. Šanci na seznámení rozhodně máte, pouze je třeba, abyste své příležitosti vyšli vstříc. Možná právě na vás a právě ted' někde čeká ten pravý.