Namlouvání pro dospělé

KDE? ExtraElixír
KDY? 22.10.1999
Autorka: Dagmar MORENOVÁ
Ilustrační foto: ALLPHOTO

Jak na rande a beze strachu? Musí lidé zůstávat sami? Na to a na spoustu dalších otázek hledáme o povědi v dnešním pokračování Korza pro nezadané.

Málokdo ví, že v populaci existuje minimálně 60 procent ostýchavých mužů, takže oslovit partnerku je pro ně velký problém. U žen je toto procento nižší, ale ne snad proto, že by byly odvážnější. I v dnešní moderní společnosti je totiž stále zvykem, že ten, „kdo si začíná", je právě muž. Ostýchaví muži to mají při seznamování docela těžké. Stává se, že než aby oslovili neznámou ženu, která se jim velmi líbí, jdou raději na pivo.

Bariéry seznámení

„Ženy by měly o tomto problému vědět a měly by mužům překonávání těchto bariér usnadnit," říká Mgr. Oto Kronrád — ředitel naší největší seznamovací agentury — GRANDu a autor nejefektivnějšího způsobu zprostředkovaného seznámení tzv. videoseznamky. V současné době je GRANDu registrováno přes 35 600 zájemců a zájemkyň o seznámení. Ti všichni jejím prostřednictvím chtějí najít vhodného partnera. Při osobní návštěvě GRANDu jsem byla překvapena, že ke klientům agentury patří i lidé, u nichž bychom na první pohled nějaké „bariéry při seznamování" vůbec nepředpokládali. Jsou mezi nimi herci, zpěváci, manažeři, inženýři, lékaři a lékařky, významní podnikatelé, prostě lidé, o nichž si mnozí myslí, že „ti jsou přece už za vodou". Ale tak jednoduché to není. Také oni chtějí nalézt vhodného, seriózního partnera, pokud možno na celý život. „Nehledají flirt, ale lásku," říká ředitel GRANDu. Chybí jim snad něco, proč ji nemohou najít i bez seznamky?

Nedostatek příležitostí

Když jsem se na to zeptala známého psychiatra, manželského poradce a odborného poradce GRANDu doktora Miroslava Plzáka, odpověděl mi: „Bariéry seznámení jsou stále větší. Dnes totiž chybí něco, co se dříve nazývalo seznamovací korzo — prostě seskupení lidí, například při nějaké zábavě. Mnoho lidí v dnešní tobě podniká, maminky se starají o děti, není ani dostatek kulturních a společenských akcí, cenově dostupných pro všechny. Nesmíme si však myslet, že zprostředkované seznámení je něčím nepřirozeným. Lidé se takto seznamovali už stovky let před námi."

Náhoda zachránila nezadané

Přítelkyně si povídajíK založení seznamovací agentury přivedla Mgr. Oto Kronráda čirá náhoda. Absolvent matematicko-fyzikální fakulty a doktorantského studia v Německu začal nejprve podnikat v oblasti tvorby počítačového softwaru na zakázku. Vytvořil program pro jistou seznamovací agenturu, ale když jej chtěl odevzdat, zjistil, že „agentura" se jednoduše vypařila. I s balíkem peněz, které stačila vymámit od svých důvěřivých klientů. „Seznamování a mezilidské vztahy mne zajímaly již od dětství," vysvětluje Mgr. Kronrád. „Dokonce jsem je amatérsky studoval, a to až do doby, než jsme se setkali s doktorem Plzákem.

Bylo to před mnoha lety při natáčení pořadu Klíč určeného pro seznamování zdravotně postižených. GRAND pro ně poskytuje seznamku zcela zdarma. V tomto pořadu jsme se sešli všichni z branže — poprvé jsem se tam setkal nejen s doktorem Plzákem, ale kupříkladu i se Sally — Jiřinou Hanušovou. Na její poradnu, v časopise Mladý svět si mnozí určitě pamatují. Velmi dobře jsme si s panem doktorem Plzákem porozuměli, a od té doby se potkáváme pravidelně. Pracujeme na dosud chybějící teorii seznamování, kterou jsme nazvali kontaktologií. V říjnu roku 1998 jsme spolu napsali knihu o seznamování a mezilidských vztazích s příznačným názvem S kým dál...? Zájem o ni je velký a zanedlouho bude 1. vydání v nákladu 40 000 výtisků zcela rozebráno. Nikdy jsem netušil, jak přímo budu zasahovat do osudů lidí, vyhledávat pro ně partnery a přinášet tak životní štěstí desetitisícům klientů. Chápu to vše jako velkou zodpovědnost a své poslání."

Videoseznamka šetří váš čas i zklamání

Rozhodla jsem se seznamování vyzkoušet na vlastní kůži. Počítači sděluji základní údaje: Věk, vzhled, vzdělání. Hledám partnera mezi 45 a 60 lety. Jen z Prahy mi počítač vybere 356 vyhovujících partnerů! Z celé republiky jich je 774! Mnohé z nich si mohu prohlédnout přímo z digitálních videozáznamů. Vidím, jak propastný je rozdíl mezi statickou fotografií, kterou klient pošle a videozáznamem, jež pro zájemce odborní pracovníci GRANDu zdarma natočí. „Video šetří váš čas. Můžete u něj vyřadit všechny, kteří vás nezaujmou, a naopak přednostně oslovit ty, již jsou vám sympatičtí. A to ještě dříve, než to stačí udělat někdo jiný," zdůrazňuje výhody videoseznamky Oto Kronrád. Videoseznamka sice patří k dražším službám, ale přesto se ceny pohybují do 20 korun za jeden tip na seznámení. GRAND má dnes na kontě již mnoho set svateb a tisíce šťastně seznámených. Jména šťastných manželů se však nedozvím, protože stoprocentní diskrétnost ve shodě se zákonem 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů je zajištěna.

Lháři se se zlou potáží

Klienti této seznamky musí být samozřejmě svobodní, rozvedení nebo vdovci a vdovy. Ti všichni mohou využít služeb seznamovací agentury, specializované výlučně na vážné seznámení. Údaje v dotazníku musí být pravdivé. Jak se říká - lež má krátké nohy - a navíc, kdo nenapíše pravdu, nenajde partnera, kterého hledá. Dotazník GRANDu obsahuje všechny „základní sociální podmínky", důležité pro vzájemné porozumění. Nejsou v něm dotazy na povahové vlastnosti — protože dobře víme, že samohodnocení typu: jsem čestný, upřímný, tolerantní, se smyslem pro humor, umím být věrný... jsou zcela bezcenná. Není totiž možné ověřit stoprocentní pravdivost výpovědí, a proto si povahové vlastnosti musí každý ověřit u svého partnera sám. Tak proč plýtvat papírem."

„Naše agentura je schopna každému zájemci nalézt výrazně větší množství vyhovujících potenciálních partnerů, než s kolika je schopen se fyzicky setkat. To je důležité proto, aby šlo o „výběr" v pravém slova smyslu, vysvětluje doktor Oto Kronrád. Šanci najít vhodného partnera zde mají osamělí lidé z celé republiky. Některé dnes již šťastné dvojice žily vedle sebe v jednom městě, ba přímo v jedné ulici dokonce celá léta... Je to prostě tak, že romantika pouličního seznamování je už bohužel ta tam.

Dnes jde spíše o hazard. Pryč je i kouzlo nedělního korza, seznamovacích plesů a slavností. Osloví-li ženu na ulici neznámý muž, v hlavě jí běží spíše záznam z černé kroniky. Ač je ženě muž třeba sympatický, raději řekne „nezlobte se, pane, hrozně spěchám..." Nemáte-li také čas ani příležitost se seznámit, nezůstávejte sami!

Mnozí z vás jsou jistě opuštění, nesmělí, zklamaní, podvedení, bojí se nového vztahu. Právě vám, nezadaným čtenářům ExtraELIXÍRU, dává naše redakce velkou šanci. Ušetřete 200 Kč za registrační poplatek a vyplňte přiložený originál dotazníku a zašlete jej na adresu Seznamovací agentura GRAND, Macešková 20, 106 00 Praha 10.

Za podpory agentury a naší redakce budete zaregistrováni zcela zdarma. Přejeme vám mnoho štěstí.