Láska na první video

 

KDE? Deník METRO

KDY? 31.1.2000

Autor: JIŘÍ MARGOLIUS
Foto: ARCHIV METRO

Hledáme-li lásku na celý život, můžeme napřít snažení několika směry. Poučeni dějinami i časem přítomným zjistíme, že dále než ke 3 použitelným metodám se nedopracujeme. Jsou to seznámení zprostředkovaná a nezprostředkovaná, mezi něž můžeme vklínit i pokusy na inzerát. Ty ale z hlediska úspěšnosti spíš paběrkují - jejich prostřednictvím se seznámí sotva 2% zájemců. Také doba Kecalů a dalších protagonistů dohazovačské profese již dávno vzala za své. Těžko se dnes už také seznámíme na ulici. Mistři „balicí" taktiky pozvolna vymírají. Budoucnost má třetí cesta.

TOU TŘETÍ CESTOU je seznámení pomocí agentury. Nejspolehlivější seznamky Vám nenabídnou jen fotografii možného partnera či partnerky, ale mnohdy i videozáznam, natočený přímo v prostorách agentury. "Každý, kdo k nám přijde, - vyplní podrobný dotazník, jehož údaje se uloží do počítače a zakódují," říká Mgr. Oto Kronrád z agentury Grand. „Zájemce si může u nás prohlédnout databázi případných partnerů či partnerek a vybrat si podle svých požadavků. Na videozáznamu klient vidí nejen to, jak případný protějšek vypadá, ale i jak mluví, uvažuje, pohybuje se atd. Pouhá fotografie z dotazníku totiž zdaleka nemusí odpovídat skutečnosti."

TAKÉ ZNÁMÝ ODBORNÍK ve věcech milostných, doc. MUDr. Miroslav Plzák je všemi deseti pro služby seznamovacích agentur. Tvrdí, že nezprostředkované seznamování je vlastně jen historicky krátká záležitost. Namlouvání a výběr výhradně podle »milenecké« lásky, která začala vznikat v romantickém 19. století a dostávalo se jí priority, ještě neznamenaly, že velká milenecká láska dá vzniknout šťastnému manželství. Uvažme třeba milostný život Jana Nerudy, trable Jaroslava Vrchlického, podváděného vlastní ženou, problémy Viléma Mrštíka a dalších. Domnívám se, že psali o tom, po čem toužili, ale co jim nevycházelo, a tak si vše idealizovali v literárním díle."

Podle Miroslava Plzáka nastává čas znovu zahajovat vážné vztahy zprostředkovaně, nejlépe s konzultací špičkového odborníka.

MIROSLAV PLZÁK též tvrdí že převaha „divoké" milenecké lásky, má svůj vrchol už za sebou. Nastává čas znovu zahajovat vážné vztahy zprostředkovaně, nejlépe s konzultací špičkového odborníka: „Zprostředkované seznámení rozšiřuje výběr, jehož kvalitu si ovšem musíme ověřit průběhem následného vztahu. Pouliční seznamování mělo určitou romantiku, ale dnešní vylidněné ulice, »degenerace« diskoték ale i plesů a slavností ztrácejí povahu klasického seznamovacího korza, protože tam chodí lidé buď spárovaní, nebo takoví, kteří vážný vztah nehledají."

ZPROSTŘEDKOVANÉ seznamování nemá tak krátkou historii, jak bychom si mohli myslet. V 19. století, poté až do počátku 1. světové války, s částečným epilogem za první republiky, bylo vcelku běžným úkazem. Hlavním kritériem byla takřka bezvýhradně velikost majetku. O ničem jiném se nejednalo. Už v kolébce mělo dítě předurčeno, koho si jednou vezme - synka či dceru statkáře ze sousedního gruntu nebo dědice fabriky na lokomotivy, s nimž si rodiče výhodně dohodnou fúzi s jejich továrnou na železniční pražce.

VLASTNÍ VŮLI či názor objektů dohazování nikdo nebral na vědomí, viz případ nesmrtelného tria Mariška, Francek, Vávra, končícího smrtelným kávovým přípitkem. Přitom dlužno podotknout, že tehdejší dohazovači byli - na rozdíl od operního Kecala, poslouživšího autorovi libreta Karlu Sabinovi coby komická figura - většinou vážení a dobře situovaní lidé, kteří se dobrali slušného majetku právě seznamovací činností. Byli to jacísi první seznamovací agenti; ještě ovšem bez počítačů, databází a videozáznamů.

MEZI ZÁKAZNÍKY seznamovacích agentur, na něž se obrací stále víc zájemců o vážný partnerský vztah je stále mnoho nedůvěřivců a pesimistů. Podle Mgr. Oto Kronráda se objevují klienti, kteří mají již předem strach ze zprostředkovaného seznámení. Bojí se první schůzky i případného odmítnutí. Nemůže je ale potkat nic horšího, než že zůstanou nějaký čas i nadále sami, dokud se nepustí do dalšího „kola". V něčem mají pravdu; seznamování opravdu není jednoduché. „Důležité je abychom ke svým případným partnerům přistupovali s důvěrou. Snáze rozptýlíme jich obavy o kvalitu budoucího vztahu, a budeme tak při seznamování úspěšnější. A nebudeme-li s prvním vyhlédnutým partnerem spokojeni, můžeme hledat dalšího. Neúspěch by nás nikdy - a to se týká každé životní situace - neměl odradit."

MUDr. PLZÁK tvrdí že rozdíl mezi nezprostředkovaným a zprostředkovaným seznámením není nikterak velký. Rozhodující je překonání 1. Taxisova příkopu - oslovení. Při nezprostředkovaném seznámení musí jeden z partnerů, převážně muž, tuto překážku zdolat a ženu oslovit.  2. překážka sjednání první schůzky už je zcela nezávislá na tom, zda se oba seznámili zprostředkovaně či nikoliv. To samé platí i o 3. bariéře kterou je první milostný projev vyznání lásky, první polibek či jen pohlazení. „Existuje nejméně 50 procent ostýchavců, kteří nejsou schopni oslovit cizí ženu, a tím překonat 1. překážku. I když jim je třeba představena, bojí se ji požádat o schůzku. A když už se jim to řece jen povede nezmohou se na žádný milostný projev. Žena by měla překonávání bariér ulehčit. Jinak se dočká toho, že partner před seznámením couvne a půjde raději na pivo."

POKUD BY TRADICE překonávání 3 bariér proti všem předpokladům vzala za své a dva partneři okamžitě po sobě zatouží sexuálně, netřeba se děsit, že jsme něco pokazili. Pokud hned na začátku seznamování dojde k pohlavnímu styku, který se navíc vydaří, MUDr. Plzák doporučuje: "Nejméně dalšího půl roku zachovat milenecké chováni a vztah pokud možno zkrášlovat. Tu jedna kytička fialek, jindy lahvička šampaňského, tady výlet na Karlštejn nebo zájezd na Krétu - jak kdo má chuť a samozřejmě podle svých možností."

ODVÁŽLIVCŮM odhodlaným překonat všechny případné překážky odborníci na slovo vzatí doporučují návštěvu některé z renomovaných seznamovacích agentur. Po registraci vyplní dotazník a opatří jej barevnou fotografií. Poštou obratem obdrží informace o počtu vyhovujících partnerů a možnostech získání kontaktních adres. Pak už vše záleží jen na nich. Měli by mít stále na paměti že Taxisův příkop je sice nadmíru těžká překážka, ale jako každá jiná stojí v cestě proto, aby vyzývala k překonání.