V Grandu vám poradí, jak dál

KDE? Měsíčník Rodiče
KDY? 1.9.2001
Autorka: Jindřiška Ptáčková

Co se rozvodovosti týče, můžeme se "chlubit" předním místem v celoevropském i světovém kontextu. Proč? Možná by pomohla úvaha Lva Nikolajeviče Tolstého v úvodu románu Anna Karenina o podobnosti a odlišnosti šťastných a nešťastných manželství. Ale především se vtírá otázka: Jak je možné, že se rozvádějí, když to ještě nedávno byla taková velká láska? Co to je? A což když to nebyla láska, ale jenom zamilování? A což když ani to ne, ale pouhé chvilkové okouzlení?

A okouzlit nás může dítě, zajímavá osoba stejného pohlaví, milá stařenka, moudrý stařec, nota bene i roztomilé koťátko. A což když ani okouzlení ne, ale pouhá potřeba blízkosti někoho, kdo mi není vysloveně protivný? Ale mohlo to být také jen náhlé podlehnutí smyslovosti či smyslnosti, romantické atmosféře či momentální sexuální potřebě... Jak obrovská škála nejrůznějších vztahů se vejde pod slovo LÁSKA! Mohlo třeba jít o zvlášť silný a intenzívní vztah, ale lidé zrají, a kupodivu hodně dlouho, alespoň v našich zeměpisných poměrech. Taková láska Romea a Julie, nebýt jí bráněno, by možná nepřežila ani měsíc - prostě zamilování žákyně 8A do studenta průmyslovky. A proti tomu všemu, co v Evropě nazýváme láskou, stojí pevná a v drtivé většině trvalá manželství třeba v Indii, sjednaná mnohdy ještě u novorozenců. Prostě vše nasvědčovalo úspěšnosti sňatku: příslušnost ke stejné kastě (navzdory oficiálně zrušenému kastovnictví), obdobné majetkové poměry a soulad podle horoskopu.

Oto u compu

O tom všem jsem uvažovala cestou do seznamovací agentury Grand v Praze, sídlící v ulici s krásným názvem Macešková. Budova, přesněji bílá vilka, kde agentura sídlí, je pohledná a zároveň účelná a maximálně funkční. Nemáte tu pocit tísně, naopak, cítíte se uvolněně v atmosféře vřelosti, chápavosti, diskrétnosti. Ani špetka ordinérnosti, s níž si ještě mnozí spojují „dohazovačství". Přesně naopak. Ředitel agentury, Mgr. Oto Kronrád je člověk mimořádných kvalit, hlubokého vzdělání a všestranných zájmů. Ostatně posuďte sami: vystudoval matematicko-fyzikální fakultu UK, ale problematika mezilidských vztahů a seznamování ho zajímala už od dětství. Jako asistent na univerzitě byl vybrán firmou Siemens k roční stáži do funkce matematického poradce a programátora a po jejím ukončení studoval na univerzitách v Erlangenu a Würzburgu matematiku a psychologii. Programováni se mu náramně hodí pří vytváření speciálního softwaru pro výběr partnerů. Je autorem nejmodernějšího způsobu seznamováni. Tuto metodu nazval videoseznamkou. Jedná se zde o výběr z digitálních videozáznamů provázaných s databází klientů. A tak roku 1993 začala pracovat první videoseznamka a po sedmi letech existence, tedy v tomto roce, o ní a o zkušenostech s ní vyšla kniha „S kým dál...?", která je společným dílem Mgr. Oty Kronráda a MUDr. Miroslava Plzáka, s nímž se seznámil před třemi roky při natáčení televizního pořadu „Klíč", věnovaného seznamování zdravotně postižených. Kromě tohoto programu vystoupili ještě v magazínu pro ženy je jaká je (ČT), Nechcete mě (TV 3), Áčko (TV Nova), šestidílný seriál Videoseznamka GRAND (Pražský infokanál) a vedli rubriku seznámení střídavě na teletextech šesti televizních stanic.

Otto-vypis

Zdravotně postiženým poskytuje agentura své služby zcela zdarma (přes 600 klientů)! Oto Kronrád je výborným klavíristou, hraje i na varhany, ale jeho koníčkem je firma a posláním seznamování. A poradce firmy, jakož i spoluautor knihy „S kým dál" MUDr. Miroslav Plzák? Je nutné ho připomínat? Kdysi silně kontroverzní a zároveň vysoce charismatická osobnost. Dovolil si v době, kdy společnost měla plná ústa lásky s tím největším L, rozlišit lásku manželskou od milenecké a romantické, dovolil si do mezilidských vztahů zatáhnout zdravý lidský rozum proti proklamovaným bláznivým láskám, dovolil si zájmy dítěte postavit nad milostné rozmary nezodpovědných rodičů. Dovolil si doporučovat uvážlivost v uzavírání celoživotních svazků oproti "tak se vezmem a jdem dál", předběhl svou dobu a oslovil několik generací. S jeho názory můžete i nemusíte souhlasit, můžete se s ním stoprocentně ztotožnit i polemizovat, ale v každém případě jde o osobnost, která dosud nevídaně zasáhla do vědy o manželství a mezilidských vztazích a vyvolala zájem o tuto oblast. Kdybychom neměli doktora Plzáka, museli bychom si ho vymyslet.

Spokojeni kancl

Jak to probíhá v praxi?

Především bychom každému zájemci o seznámení doporučili koupit si knihu „S kým dál...?" Nejen proto, že dodá odvahy, neboť lépe se jedná člověku, poučenému o zásadních věcech, ale v závěru obsahuje i několik dotazníků, z nichž si uděláte dost jasný obrázek o tom, co vaše potenciální protějšky zajímá. Dále se rozhodnete, zda zvolíte jednu ze dvou možností pasivní přístup či přístup aktivní. Pasivní spočívá v tom, že do databáze zadáte své osobní údaje a pak čekáte, až vás některý z aktivních čekatelů osloví. Tato registrace je v agentuře bezplatná. Vždy je ale lepší si vybrat. A proto pozor: všechny ženy od patnácti do pětatřiceti let obdrží při první osobní návštěvě třicet potenciálních partnerů zdarma! Aktivní přístup spočívá v tom, že si po zaregistrování objednáte některou ze služeb agentury, které jsou už ovšem za úhradu. Tedy můžete se nechat nahrát na digitální videozáznam, samozřejmě vyplníte dotazník a dáte k dispozici svou fotografii. Nemá cenu zatajovat, předstírat, lhát, mohlo by se to záhy obrátit proti vám. Fotografie musí být barevná. Zároveň s dotazníkem vyplníte i požadavky na partnera. Opět není na místě vyvolávat dávné dívčí sny o modrookém blonďákovi, ale dobré je uvést co nejširší škálu, již tolerujete. Uvedete například blonďáka a přijdete o všechny ostatní zájemce, včetně toho, který by se k vám nejvíc hodil, jenomže má barvu vlasů o tón tmavší než katergie blonďáků. A to by byla škoda.

Grand-auto

Je dobré vědět a znát

Agentura samozřejmě působí i jako poradna. Pro klienty se službami Extragrand nebo VIP poskytuje desetihodinový kurs MUDr. PlzákMgr. Kronrád. Pokud mnohá spokojená manželka - čtenářka Rodičů mávne rukou (»toho MY nemáme zapotřebí!"), tak vězte: zapovídaného největší krajíc a nevíme dne ani hodiny, kdy může uhodit krize, o něž není ani v nejdokonalejším manželství nouze. Ještěže máme doma toho Plzák-Kronráda jako první pomoc! Jistě najdete i svůj model, svoji situaci a možná vás uklidní i to, že zjistíte, kde jste dělali chybu a hlavně to, že je možné řešení. A seznamování? Vážně nemáte v příbuzenstvu osamělou tetu, babičku či nesmělého synovce?

Oto-mava